Mäntynummentie 8
08500 Lohja as.
Lohjan kaupunki
Toiminnassa: 1998 – 2001
Alustat
Panimon perustajina toimivat mm. professori Arto Lahti, Timo Lääniläinen ja Arto Varpio. Alun perin yhtiö on perustettu Siuntioon vuonna 1993, mutta varsinaiselle panimoalalle se siirtyi vuosia myöhemmin. Vielä vuoden 1997 keväällä itse panimolla ei ollut rahoitusta eikä toimipaikkaa. Toiminta oli tätä ennen lähinnä oluiden maahantuontia ja myyntiä.
Panimo päätettiin rahoittaa osake-annilla, kuten PUP oli tehnyt Nokialla. Osakeannin jo alettua tuli ilmi, että Valio päätti sulkea Etelän Maitokunnan meijerinsä Lohjalla. Meijeri sopii hyvin panimotoimintaan, joten neuvottelujen ja sopimusten jälkeen panimo rakennettiin sinne ja aloitti virallisen toimintansa vuoden 1998 kesäkuussa. Toimitusjohtajaksi valittiin Heikki Manner.
Panimon keittokoko oli 500 litraa ja koostui osin meijerin käyttämistä laitteista. Oluina mainitaan kalkki-pitteri, LupA ja salmiakki-olut.
Erityisenä seikkana mainittakoon, että panimon oluenpanijana toimi Leena Salojärvi, joka oli tätä ennen toiminut 30 vuotta Etelän Maitokunnan palveluksessa.
Toiminta loppui vuoden 2001 aikana.
1998 – 2001 Länsi-Uudenmaan Panimo Oy – Västra Nylands Bryggeri Ab
